چاپ        ارسال به دوست

توسط مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری؛

جایگاه دانشگاه‌ تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته در شاخص هرش (اچ ایندکس) اعلام شد

دانشگاه‌ تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته کرمان در شاخص هرش (اچ ایندکس) رتبه 26 را در بین 110 دانشگاه کشور کسب کرد با توجه به اینکه شاخص هرش (اچ ایندکس) به نحوی نشان دهنده کیفیت خروجی‌های علمی و بهره وری پژوهشی در سطح دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری کشور است؛ عدد این شاخص توسط مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری برای دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری بر اساس پایگاه Web of Science اعلام شد.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه به نقل از مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری؛ رئیس ISC اظهار داشت: استفاده از تولیدات علمی دانشگاهی، غالباً با شاخص ­های استنادی سنجیده می شود. این شاخص ­ها به نوعی نشان می­دهند که یک اثر علمی تولید شده تا چه اندازه مبنای تولید آثار علمی جدیدتر بوده است و در علم جدید تاثیر گذاشته است. بر این اساس هم کیفیت و هم کمیت تولیدات علمی باید همزمان مورد بررسی و سنجش قرار بگیرند تا هدف پیشتازی در علم میسر شود.    

دکتر سید احمد فاضل ­زاده  افزود: شاخص H که تحت عنوان شاخص هرش نیز شناخته می شود، در سال 2005 میلادی توسط J. Hirsch معرفی شد. چنانچه حداقل H تعداد از  انتشارات یک پژوهشگر، H تعداد استناد دریافت کرده باشد، آن پژوهشگر دارای شاخص H است. به عنوان مثال، پژوهشگر A اگر حداقل 12 مدرک منتشر کرده باشد که حداقل 12 استناد برای آنها دریافت کرده باشد، آن پژوهشگر H-index=12 دارد.

وی افزود: محبوبیت این شاخص به عنوان یک شاخص علم ­سنجی از این واقعیت ناشی می شود که بهره وری (تعداد انتشارت) و تأثیر (تعداد استناد دریافتی) را در یک نمایه ترکیب می­کند. شاخص H را می توان برای هر سطحی (نویسنده، موسسه، مجله، کشور) اعمال کرد. این شاخص می تواند اطلاعاتی را در مورد نحوه توزیع استنادها در مجموعه ای از انتشارات نشان دهد. شاخص H در سطح نویسنده، به عنوان شاخصی از دستاوردهای علمی یک پژوهشگر در طول زندگی علمی در نظر گرفته می شود.

فاضل زاده بیان داشت: شاخص H به عنوان شاخصی که به نحوی نشان دهنده کیفیت خروجی های علمی و بهره وری پژوهشی در سطح دانشگاه و مؤسسات پژوهشی و فناوری کشور است در شاخص های رتبه بندی ISC مدنظر قرار می گیرد و در امتیاز نهایی و رتبه دانشگاه محاسبه می شود.

عدد این شاخص برای دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی و فناوری حاضر در رتبه بندی بر اساس پایگاه Web of Science استخراج و در جداول زیر نمایش داده شده است.


١١:١٦ - دوشنبه ١٤ آذر ١٤٠١    /    عدد : ٣٥٤٩    /    تعداد نمایش : ٣٨٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج